26 stycznia 2016

Jakie to ciekawe...

POD ZIEMIĄ z jaj wylęgają się larwy. Nie mają one oczu ani odnóży, a ich jedynym zajęciem jest jedzenie tego, co dostarczą im robotnice, i rośnięcie.
POD ZIEMIĄ dziobak, jadowity ssak ze wschodniej Australii, kopie nory nad brzegami rzek i strumieni.
POD ZIEMIĄ niektóre warstwy skał gromadzące wodę nadają się również na magazyn gazu ziemnego.
POD ZIEMIĄ śladów dawnego życia szukają nie tylko archeolodzy, lecz także paleontolodzy. Badają oni skamieniałości, czyli zachowane w skałach szczątki i ślady zwierząt i roślin żyjących nawet miliony lat temu.
POD ZIEMIĄ górnicy wiercą w skale i kruszą ją za pomocą materiałów wybuchowych.

a tymczasem...


POD WODĄ niektóre ryby żyjące w zupełnych ciemnościach same wytwarzają światło. Służą im do tego świecące narządy - fotofory.
POD WODĄ połykacz ma ogromną paszczę i rozciągliwy żołądek, dzięki którym może polować na ryby większe od niego samego. W wabieniu ofiar pomaga mu jarząca się końcówka ogona.
POD WODĄ w Zaginionym Mieście żyją ślimaki, małże, kraby, jeżowce, koralowce i bakterie. Ponad połowa spotykanych tu gatunków nie występuje nigdzie indziej na świecie. Naukowcy przypuszczają, że właśnie w takich miejscach wulkanicznej aktywności pod wodą mogły powstać pierwsze formy życia na Ziemi.
POD WODĄ od momentu znalezienia wraku Titanica zorganizowano wiele wypraw do miejsca, gdzie spoczywa. Rok po jego odkryciu Robert Ballard wrócił tam na pokładzie trzyosobowego statku badawczego Alwin.


*Pod ziemią, pod wodą, Aleksandry i Daniela Mizielińskich to kolejna obowiązkowa pozycja  w naszej biblioteczce (wydawnictwo Dwie Siostry). Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za odwiedziny i każde pozostawione słowo :)
Kuku & Cui

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...